Geodetická měření v noci
I když v současnosti jsou k dispozici moderní technologie, které i geodetům výrazně ulehčují měřické úlohy, tak i přesto se geodetická měření provádějí zejména ve dne, kdy je dostatek přirozeného světla. Hlavním důvodem je lidské oko. Každý měřič vidí jinak ve dne, natož v noci. V noci je také riziko přehlédnutí některých důležitých prvků. A to zejména pokud máme špatné osvětlení. Každopádně ale ztrácíme celkový přehled o situaci a výsledek se oproti dennímu měření může lišit. Zejména u mapování.
Důvody pro měření v noci?
- Vyhnutí se dennímu ruchu: V noci je menší provoz a při měření rušných míst je často výhodnější měřit v noci.
- Nutnost nepřetržitého měření: U některých projektů, například při sledování deformací staveb, můžou být požadována ze strany objednatele měření i v noci.
- Směny na stavbách. Na stavbách především infrastrukturních projektů může být kladen požadavek i na noční stavební práce. Zejména z důvodu urychlení výstavby či minimálnímu omezení dopravy ve dne.
Jaké geodetické přístroje jsou (ne)vhodné pro noční měření?
- Totální stanice: Moderní totální stanice jsou vybaveny lasery, které umožňují měření vzdáleností a úhlů i v noci. Zvládají v určitých situacích i samy nalézt cíl v podobě odrazného hranolu.
- GNSS přijímače: GPS a GNSS přijímače přijímají signály z družic za jakéhokoliv počasí. Omezuje je pouze vysoká zástavba, vegetace a nemožnost měření v interiéru, kde je signál z družic rušen stropem stavby.
- Laserové skenery: Laserové skenery vytvářejí detailní 3D modely objektů a prostředí, a to i v noci.
- Drony: Drony vybavené kamerami jsou závislé na světelných podmínkách. Tudíž je nelze v noci používat. Oproti tomu drony vybavené laserovými skenery mohou být použity pro tvorbu leteckých snímků a 3D modelů i v noci. U dronů je ovšem omezení pro jejich použití za špatné viditelnosti dáno národní legislativou a v ČR byste za snížené viditelnosti neměli vůbec vzlétnout.
Výhody a nevýhody nočních měření
- Výhody:
- Menší rušení.
- Možnost nepřetržitého měření.
- Nevýhody:
- Vyšší nároky na přístroje a obsluhu.
- Měřic ztrácí přehled o měřených objektech a výsledek se může oproti dennímu měření lišit.
- Vyšší možnost chyby.
- Bezpečnostní rizika. Je důležité nosit reflexní prvky.
- Omezení kvůli legislativě.
Závěr
Geodetická měření v noci jsou možností, která se využívá zejména v rušných lokalitách a na velkých stavbách. U každé zakázky je proto důležité zvážit všechny výhody a nevýhody tohoto přístupu a zvolit vhodné přístroje a postupy.
DronGeo s.r.o. přistupuje profesionálně k nočním měřením s důrazem na bezpečnost.