Co jsou kameny s a bez barevných ochranných tyčí, které kolem sebe nacházíme ?

Asi jste někdy při výletu narazili na červenobílou (případně černobílou) tyč a před ní umístěný kámen s vytesaným křížkem. O co se jedná? A k čemu je to dobré?

Červenobílá nebo černobílá tyč s nápisem "GEODETICKÝ BOD - POŠKOZENÍ SE TRESTÁ." je pouze ochranným prvkem. To důležitější je na zemi u tyče. Kámen s vytesaným křížkem. Jedná se o bod polohového bodového pole. To má 3 kategorie:

  • základní polohové bodové pole
  • zhušťovací body
  • podrobné polohové bodové pole

Na procházce můžete narazit na všechny druhy, ačkoliv s ochrannou tyčí jsou zpravidla první 2. Takže kolem podrobných bodů sice projdete, ale asi si jich nevšimnete smiley

O co se jedná?

Jedná se o základní síť bodů, ze kterých se provádí geodetická měření polohy. A tím je myšleno, jak zaměřování stávajícího stavu, tak samozřejmě i vytyčování Jejich správcem je Zeměměřický úřad. Ten dbá na kontrolu a obnovu bodů.

Jsou dnes tyto body potřeba?

V dnešní době si geodeti pomáhají aparaturami GNSS neboli GPSkami. Dalo by se tedy říci, že tyto body již potřeba nejsou. Není to tak úplně pravda.

  • Systém GPS funguje v rámci celosvětového souřadnicového systému WGS-84. V Česku však máme jiný systém, S-JTSK. Tyto body nám pomáhají k převodu souřadnic z jednoho systému do druhého.
  • V ojedinělých případech se na ně geodeti stále připojují napřímo.
  • Jedná se také o nutný základ z hlediska bezpečnosti. I když to není nijak pravděpodobné, tak v případě že by nám z nějakého důvodu přesty fungovat všechny GNSS satelity (americké GPS, evropské Galileo, Ruský GLONASS, Čínský Bei Dou, apod.), tak bychom stále mohli provádět důležitá měření.

Kde se tyto body vzaly?

Stručně řečeno, tak jako mnoho věcí v naší zemi, má bodové pole kořeny v dobách Marie Terezie a Josefa II. Oběma panovníkům chyběly kvalitní mapy pro vojenské účely. Zadali tak mapování celé monarchie, to ale zatím probíhalo bez dostatečného bodového pole a mapy tak postrádaly požadovanou přesnost. Proto proběhlo nové mapování "Františkovo", při kterém již bylo použito bodové pole "trigonometrická síť". Bodové pole se dále rozvíjelo a asi největší budování probíhalo za první republiky.

A co kameny, u kterých tyč není?

Jedná se o kameny, které vyznačují vlastnické hranice tak, jak byly kdysi označeny. Pokud máte takový kámen na hranici své nemovitosti, bod je pro Vás stále důležitý. A pokud máte nemovitost v oblasti s nekvalitní katastrální mapou, tak pro geodety se jedná o velmi důležitý prvek a při určování Vaší vlastnické hranice mu budou dávat značnou váhu. 

Závěr

Kameny, které nacházíme všude kolem sebe jsou nejen důležitým měřickým základem, ale i součástí naší historie. Kamenny bodového pole jsou stále neoddělitelnou součástí geodetické a kartografické problematiky.

Kameny bez označením které znázorňují vlastnickou hranici, jsou velmi důležité zejména v lokalitách s nekvalitní katastrální mapou. A pro Vás se jedná o jednoznačný prvek označující vlastnickou hranici Vaší nemovitosti.

Ani jeden druh tedy není dobré ničit. U bodů bodového pole je to vysloveně zakázáno a jsou chráněny zákonem.

POPTÁVKOVÝ FORMULÁŘ

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat osobní údaje. Své nastavení můžete spravovat.