Přesnost katastrálních map, jak ji zjistíme v nahlížení do katastru

Katastrální mapa je základním mapovým dílem ČR a zobrazuje graficky údaje vedené v katastru nemovitostí. Katastrální mapa obsahuje mnoho údajů, zejména kde se nachází pozemky, jakou mají rozlohu a komu patří. Ale jaká je vlastně přesnost těchto map? A co nám prozradí barevné tečky, které můžeme vidět při nahlížení do mapy?

Proč jsou různé přesnosti?

Přesnost katastrálních map se liší v závislosti na způsobu digitalizace starých map původně vedených na papíře či folii. Zjednodušeně řečeno tam, kde došlo k digitalizaci "naskenováním" a digitálním "obkreslením" starých map, je přesnost horší. Navíc se do výsledné mapy promítají i chyby původního mapového podkladu. Tam, kde došlo k přeměření pozemkovými úpravami či obnově mapy zjišťováním průběhu hranic, je výsledná katastrální mapa přesná a velmi kvalitní.

Zelené tečky: Označují body, jejichž poloha byla určena s vysokou přesností. Jedná se o přesnost v poloze do 28 cm.

Červené tečky: Označují body, jejichž poloha byla určena s nižší přesností. Skutečná hranice pozemku se může nacházet ve vzdálenosti až do 2 m od polohy dle mapy, vyjímečně i více. Tam už však hovoříme o zjevné chybě mapy.

Jaké jsou tedy přesnosti?

Dle katastrálního zákona a jeho prováděcí vyhlášky je přesnost rozdělena do několika úrovní. Úroveň se odborně označuje jako kód kvality. V katastrální vyhlášce je celkem 6 kódů kvality kde každý má svou souřadnicovou chybu, která znázorňuje přesnost.

Kód kvality

Souřadnicová chyba   

3
0,14 m
4
0,26 m
5
0,50 m
6
0,21 m
7
0,50 m
8
1,00 m

Souřadnicová chyba?

Pokud se bavíme o přesnosti bodu, tak jí lze vyjádřit mezní odchylkou. Mezní odchylka je dvojnásobkem souřadnicové chyby. U kódu kvality 3 je tedy 28 cm a u kódu kvality 8 je 2 m.

Důsledky nepřesných map

  • V lokalitách s nekvalitní mapou dochází k sousedským sporům.
  • Nejistota u obhospodařování v zemědělství.
  • Nepřesné mapy mají negativní vliv na projektování staveb, především velkých infrastrukturních projektů.
  • Nejistota u stavebních prací. Je důležité nechat si stavbu vytyčit odborníkem. Ne každý geodet je však znalý problematiky katastru nemovitostí.
  • Nekvalitní mapa má negativní vliv na cenu geodetických prací.

Nejste s přesností hranic Vaší nemovitosti spokojeni?

V tom případě můžete požádat o zpřesnění vlastnických hranic. Zpřesnění katastrální mapy provádí geodet, který na základě odborného zaměření a posouzení situace na pozemku vytvoří nový geodetický plán. Je ovšem třeba vzít v potaz jak moc Vás nepřesnost mapy omezuje a zda je její zpřesnění skutečně nutné. Obecně se doporučuje nepřesnost spíše vyřešit i s ohledem na budoucí vlastníky nemovitosti (děti, vnoučata). Abyste si byli jistí, že ve Vašem případě je zpřesnění potřeba, doporučujeme Vám nezávaznou konzultaci s naším geodetem.

POPTÁVKOVÝ FORMULÁŘ

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat osobní údaje. Své nastavení můžete spravovat.