Lze pozemek legálně připlotit?

Od geodeta jste se dozvěděli, že hranice má přesnost 28 či více centimetrů. Lze na základě přesnosti legálně připlatit vlastní pozemek?

Co znamená odchylka bodu?

Odchylka označuje rozdíl mezi naměřenou hodnotou a hodnotou skutečnou nebo teoreticky správnou. V geodézii například může být odchylka mezi polohou bodu určenou pomocí GPS a jeho skutečnou polohou na zemi. Stejně jako když se sejdete s kamarádem ve 12 hodin, ale každý z vás má jiné hodiny, vznikne mezi vašimi příchozími časy odchylka.

Více se ohledně přesnosti a odchylek v katastrální mapě dozvíte v článku "Přesnost katastrálních map".

K čemu přesnosti jsou?

Na přesnost určení hranic má vliv mnoho faktorů, například:

  • Historické podklady: Staré mapy nemusí být vždy zcela přesné.
  • Měřící technika: I když je dnešní technika velmi přesná, vždycky může dojít k malým odchylkám.
  • Přírodní vlivy: Pohyby půdy, eroze a další přírodní jevy mohou hranice pozemků mírně posunout.
  • Nejasnosti v terénu: Někdy není přesně určitelné, kde přesně se hranice nachází, například u starých plotů nebo zdí.

Do výsledku, tedy výsledené katastrální mapy, se v promítají historické vlivy ze starých map, vlivy z chyb měřické techniky, nahodilé chyby a další. Ovšem samotná měřící technika je v dnešní době velmi přesná a kvalitní. A měřické chyby vnášené technikou a postupy jsou již minmální.

Nicméně odchylka je tu především od případů jako např. u stávajících hranic (plotů) není vždy hranice jednoznačně identifikovatelná. Stačí se podívat na stav nového plotu a starého drátěného, který dlouho neprošel údržbou.

Tak a co to připlocení?

Rovnou zmíníme, že úmyslné připlocení rozhodně v pořádku není.

A jak jsme zmínili, tak odchylka je tu především pro již stávající stavby. Nová výstavba probíhá zpravidla na rozparcelovaných pozemcích dle projektu. Projekt odchylky nezná a počítá s centimetrovou púřesností. Všechny parcely mají přesně dané rozměry a ty jsou v projektu přehledně uvedené. 

Jistě, přesnost a odchylky jsou stanoveny v prováděcí vyhlášce katastrálního zákona. Avšak v tomto případě musí geodet přihlížet k různým historickým podkladům. A tím může být i projekt parcelace.

Jak předcházet připlocení?

  • Důvěřujte odborníkům: Vyberte si pro geodetické práce zkušeného a ověřeného odborníka a stavte plot na základě jeho vytyčení.
  • Zkontrolujte podklady: Seznamte se s dokumentací, která se týká vašeho pozemku.
  • Stavějte oplocení podle projektu: Při výstavbě oplocení se řiďte projektovou dokumentací a geodetickým zaměřením.

Závěr

Úmyslné připlocení v toleranci, kterou nám dává prováděcí vyhláška katastrálního zákona, rozhodně v pořádku není. A z geodetického hlediska jej lze celkem spolehlivě zjistit. Pokud je takové připlocení předmětem sousedského sporu, lze jej řešit buď domluvou či soudně. Doporučujeme se těmto řešením vyhýbat již dopředu a stavět plot tak, jak se má dle dostupných podkladů. 

V naší společnosti DronGeo s.r.o. vám rádi poskytneme odborné poradenství a zajistíme přesné geodetické práce.

POPTÁVKOVÝ FORMULÁŘ

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat osobní údaje. Své nastavení můžete spravovat.