Jak si vytyčit základy stavby?
Můžete si sami vytyčit stavbu? jak postupovat a na co si dát pozor? A kdy je lepší najmout odborníka?
Vytyčení stavby je klíčovým momentem před zahájením stavby a vyžaduje přesnost. Často se objevuje otázka, zda je možné si tuto práci provést svépomocí. Zvláště pokud z projektu dokážete určit vzdálenosti od hranic pozemku. Lze to, ale je potřeba postupovat obezřetně, protože to má i svá rizika.
Proč je vytyčení důležité?
- Dodržení zákonných vzdáleností: Stavby musí být umístěny v určité vzdálenosti od hranic pozemku a od sousedních staveb. Povinné vzdálenosti nařizuje stavební zákon, ale i např. regulační plán. Ten se zpracovává pro část obce, tím pádem není všude stejný a je důležité se s místním regulačním plánem seznámit.
- Zajištění přesnosti stavby: Přesné vytyčení je základem pro hladký průběh stavby. Nesrovnalosti v rozměrech mohou způsobit problémy již při začátcích stavby. A později i při dokončování.
- Splnění podmínek stavebního povolení: Stavební povolení obsahuje přesné informace o umístění stavby na pozemku. Vytyčení musí být provedeno v souladu s tímto povolením.
Jak na to?
- Zamyslete se nad stávající situací: Protože vytyčit stavbu je možné od vlastnických hranic, tak velmi důležité je znát kvalitu vlastnických hranic pozemku, tedy zejména plotu. To abyste si nezanášeli do vytyčení chybu, kterou můžete mít již na hranici svého pozemku. Vytyčit stavbu doporučujeme pouze pokud máte pozemek ve tvaru obdélníka, příp. čtverce.
- Připravte si situační výkres z projektové dokumentace: Ten obsahuje vzdálenosti od plotu.
- Vyneste si kolmé vzdálenosti od plotu.
- Proveďte kontrolu: Zkontrolujte si rozměr vytyčené stavby. Pomůže Vám k tomu i klasický školní vzoreček Pythagorovy věty c2 = a2 + b2, kde písmeno c je průsečík a písmena a a b jsou zdi stavby. Oba průsečíky musí být stejně dlouhé. Rovněž si ještě raději zkontrolujte vzdálenosti od plotu.